Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Kolejowa kontrabanda za półtora miliona złotych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejowa kontrabanda za półtora miliona złotych

Dariusz Sienicki
13.12.2018

Przemyt papierosów o wartości ponad 1,5 mln zł, udaremnili 10 grudnia br., funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola i Krajowej Administracji Skarbowej, na terenie kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu. To największy przemyt papierosów udaremniony w bieżącym roku na granicy w woj. lubelskim.

Papierosy, zapakowane w kartonowe pudła, znajdowały się w jednym z wagonów składu jadącego z Brześcia do Małaszewicz. Ukryte były pomiędzy towarem legalnie wwożonym na teren Unii Europejskiej. W trakcie wielogodzinnej rewizji funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Oddziału Celnego w Terespolu  wydobyli z wagonu łącznie 110 009 paczek papierosów popularnej na Białorusi marki. Wyroby opatrzone były białoruskimi znakami akcyzy.

  • Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu.
    Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu.
  • Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu.
    Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu.

Obecnie trwa ustalanie organizatorów przemytu i szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.  Rynkowa wartość zajętych papierosów wynosi 1,5 mln złotych. Gdyby taka ilość nielegalnych wyrobów została sprzedana na polskim rynku skarb państwa straciłby z tytułu nieopłaconych podatków 1,2 mln złotych.

 

Tego samego dnia, do nieudanej próby przemytu, doszło również na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie. W tym przypadku w rejonie terminala przeładunkowego zatrzymano obywatela Ukrainy. Przy mężczyźnie, ujawniono pudła z ukrytymi w środku papierosami bez polskich znaków akcyzy. Prawdopodobnie papierosy podczepione były pod wagonem pociągu, o czym mogą świadczyć specjalne uchwyty przy każdym pudle. W sumie, funkcjonariusze ujawnili 36 800 szt. papierosów o wartości 25 000 zł.

  • Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu.
    Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu.

Cudzoziemiec, oprócz odpowiedzialności związanej z popełnionym przestępstwem karno – skarbowym, zostanie wydalony z kraju z zakazem wjazdu na pół roku.

 

Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali wyroby akcyzowe pochodzące z przemytu o wartości ponad 17 mln zł.

do góry