Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Rozbito kolejną międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Rozbito kolejną międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji

Dariusz Sienicki
19.02.2021

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrebennego, Lublina oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań - śledztwa, dotyczącego działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa ta trudniła się organizowaniem przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom oraz ułatwianiem i umożliwianiem pobytu wbrew przepisom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej obywatelom państw trzecich.  Zarzuty w tej sprawie przedstawiono kolejnym 7 osobom. Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało już 134 podejrzanych.

 

Ustalenia śledztwa

 

W skład grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski i Ukrainy, a ich działalność prowadzona była w latach 2012-2020 na terenie Polski, Ukrainy, Czech, Szwecji, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii oraz innych krajów europejskich.

Proceder przestępczy prowadzony był w oparciu o zakładane i fikcyjnie działające spółki, za pomocą których rejestrowano w urzędach pracy w Lublinie, Bychawie i Lubartowie znaczne ilości oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wnioskowano w  Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono, iż cudzoziemcy bezpośrednio po uzyskaniu polskiego tytułu pobytowego udawali się do dalszej pracy na terenie krajów europejskich i nie mieli zamiaru ani możliwości świadczenia pracy w Polsce zgodnie ze swoimi deklaracjami. W ten sposób opisywana grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

 

Usłyszeli szereg zarzutów

 

Zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej oraz ułatwiania lub umożliwiania pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw trzecich w zamian za osiągane z tego tytułu korzyści majątkowe, a także popełnienie szeregu przestępstw przeciwko dokumentom oraz określonych w ustawie o rachunkowości, tj. przestępstw z art. 258 § 1 i 3 kk, art. 271 § 1 i 3 kk, art. 272 kk, art. 273 kk, art. 264 § 3 kk, art. 264a § 1 kk. Wobec 49-letniego obywatela Ukrainy i jego żony sformułowano zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Środki zapobiegawcze

 

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zastosował wobec 6 z nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Wobec kierownika grupy Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

 

Zabezpieczenia majątkowe

 

W trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci samochodu osobowego, pieniędzy, dwóch luksusowych zegarków i biżuterii o łącznej wartości ok. 270 tyś zł. .

 

Zagrożenie karami

 

Za wskazane przestępstwa, popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kodeks karny przewiduje zagrożenie do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Żródło: Prokuratura Krajowa https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/rozbito-kolejna-miedzynarodowa-grupe-przestepcza-zajmujaca-sie-organizowaniem-nielegalnej-migracji/

 

do góry