Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Wysyp fałszywych praw jazdy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wysyp fałszywych praw jazdy

Dariusz Sienicki
23.02.2021

Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili już 39 fałszywych praw jazdy. „Lewe prawka” przestawiane były w trakcie prowadzonych kontroli granicznych oraz drogowych.

  • Badanie autentyczności dokumentów
    Badanie autentyczności dokumentów

W sobotę (20 lutego br.) funkcjonariusze SG z Placówki w Lublinie, podczas prowadzonej kontroli drogowej w m. Dorohucza w pow. świdnickim, zatrzymali 49 – letniego obywatela Polski. Mężczyzna, poruszał się samochodem osobowym na szwajcarskich numerach rejestracyjnych. W czasie prowadzonej kontroli, posłużył się ukraińskim prawem jazdy. Podczas dalszych czynności, funkcjonariusze ustalili, iż dokument jest „fałszywką”. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, dotyczące posługiwania się fałszywym dokumentem (art. 270 par. 1 kk.). Dodatkowo, za kierowanie pojazdem silnikowym bez wymaganych uprawnień, mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł.

 

Dwie kolejne „fałszywki” zatrzymano w niedzielę (21 lutego br.) na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Tym razem dokumentami posłużyli się dwaj obywatele Ukrainy. Mężczyźni w wieku 34 i 38 lat zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach również wszczęto postępowania przygotowawcze dotyczące posługiwania się fałszywymi dokumentami (art. 270 par. 1 kk.). Cudzoziemcy po zakończeniu prowadzenia wobec nich czynności procesowych, zrezygnowali z dalszej podróży i powrócili na terytorium Ukrainy.

 

Tylko w tym roku funkcjonariusze NOSG, zatrzymali już 39 fałszywych praw jazdy (w ubiegłym roku zatrzymano ich 153 szt.). Jak się okazuje, obok „oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca”, są to najczęściej podrabiane dokumenty, które zostały ujawnione przez funkcjonariuszy NOSG. Większość zatrzymanych takich praw jazdy to „fałszywki” ukraińskich dokumentów, w których niejednokrotnie zawarte są uprawnienia do kierowania wszystkimi kategoriami pojazdów. Posługiwanie się przy prowadzonej przez funkcjonariuszy kontroli fałszywymi dokumentami jest przestępstwem. Czyn ten usankcjonowany jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

do góry