Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Wpław przez Bug z nielegalnym towarem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wpław przez Bug z nielegalnym towarem

Dariusz Sienicki
21.09.2021

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrubieszowa, zatrzymali w rejonie granicy państwowej sprawców przemytu papierosów przez rzekę graniczną Bug.

16 września br., podczas działań prowadzonych w rejonie granicy państwowej, w pobliżu miejscowości Czumów w pow. hrubieszowskim, funkcjonariusze SG z Placówki w Hrubieszowie zauważyli przemieszczającą się grupę osób. Wędrowały one od granicy państwowej w kierunku pobliskiej miejscowości, niosąc ze sobą pakunki. Przybyli na miejsce funkcjonariusze SG, podczas prowadzonych czynności legitymowania, dokonali zatrzymania tych osób. Byli to dwaj obywatele Ukrainy oraz obywatel Polski.

  • Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu
    Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu
  • Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu
    Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu

Jak ustalono, ubrani w stroje płetwonurków obywatele Ukrainy, dokonali przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przepływając rzekę graniczną Bug. „Płetwonurkowie” pokonując rzekę, ciągnęli za sobą pudła z papierosami, które były zabezpieczone przed przemoczeniem czarną folią. Nielegalne papierosy zostały pozostawione w odległości około 150 metrów od rzeki granicznej, skąd miały zostać odebrane przez kolejne osoby. Na miejscu zabezpieczono papierosy bez polskich znaków akcyzy w ilości 4,5 tys. paczek o łącznej wartości prawie 70 tys. zł.

 

W trakcie prowadzonych działań, zatrzymano w sumie  pięć osób: trzech  obywateli Polski (mieszkańców regionu) oraz dwóch obywateli Ukrainy. W stosunku do dwóch ob. Ukrainy, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze i prowadzone są dalsze czynności służbowe.

do góry