Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Wizyta młodzieży Legii Akademickiej w Nadbużańskim Oddziale SG - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wizyta młodzieży Legii Akademickiej w Nadbużańskim Oddziale SG

Dariusz Sienicki
11.04.2017

W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej gościła dziś z wizytą młodzież z Legii Akademickiej

Podstawowym celem dzisiejszego spotkania było zapoznanie gości ze specyfiką oraz charakterem służby w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej. Młodzieży przedstawiono również zasady naboru do służby w NOSG.

  • Foto. NOSG
    Foto. NOSG
  • Foto. NOSG
    Foto. NOSG
  • Foto. NOSG
    Foto. NOSG

Legia Akademicka powstała w 1918 roku jako ochotnicza formacja dla młodzieży a przede wszystkim studentów, chociaż trafiali do niej również żołnierze z poboru. Początkowo funkcjonowała w Warszawie, później w innych ośrodkach akademickich – Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Wilnie i Lwowie. Początkowo Legii pełnili służbę wartowniczą budynkach instytucji państwowych i wojskowych oraz składach i magazynach przejętych od wojsk niemieckich.

17 listopada Legia została przeorganizowana z zamiarem przydziału do 5. Pułku Piechoty Legionów, od grudnia Legia Akademicka funkcjonowała jako 36 Pułk Piechoty i z przerwami działała do 1944 r. kiedy została rozformowana. Celem Legii Akademickiej było upowszechnianie wiedzy wojskowej poprzez prowadzenie ćwiczeń wojskowych w warunkach koszarowych, wykładach w salach uniwersyteckich oraz wychowaniu fizycznym na boiskach i innych obiektach sportowych.

Więcej na temat Legii Akademickiej:  http://legiaakademicka.pl/

do góry