Straż Graniczna Nadbużański Oddział Straży Granicznej Kolejne zatrzymania w sprawie likwidacji grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami akcyzowymi - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejne zatrzymania w sprawie likwidacji grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami akcyzowymi

Dariusz Sienicki
22.06.2021

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Hrebennem, w dniu 14 czerwca 2021r. na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali 7 osób. Zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu, a dotyczącym działalności grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi, bez polskich znaków akcyzy.

Jest to ciąg dalszy działań, jakie zostały podjęte w dniach 15, 31 marca i 17 maja 2021 roku, kiedy to zatrzymano już trzynaście osób.

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 15 lutego 2020 r., w miejscowościach powiatu radomskiego, województwa łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, a także na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego. Sprawcy organizowali odbiór wyrobów akcyzowych od innej grupy przestępczej objętej postępowaniem, gromadzili te wyroby, przygotowując do dalszej dystrybucji. Następnie przewozili wyroby akcyzowe za granicę kraju.

  • Patrol SG
    Patrol SG

Ustalono, że sprawcy nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci nie mniej niż 161.291 paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości 204.376 zł., należnego podatku VAT w wysokości 771.273 zł oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 2.794.167 zł.

 

Spośród zatrzymanych 5 podejrzanych usłyszało prokuratorskie zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec jednej osoby zatrzymanej, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy a wobec pozostałych osób dozór Policji.

do góry